Przejdź do treści

Kurs HTML - strona WWW za darmo

Odwiedź wersję online Kursu HTML...

Witam na wirtualnym kursie języka HTML!

Dla początkujących

Czy nie byłoby wspaniale mieć własną stronę WWW w Internecie i to zupełnie za darmo? Łatwiej powiedzieć, niż zrobić? Nic podobnego! Nawet jeśli kompletnie nie orientujesz się w składni HTML - czyli języka służącego do pisania stron internetowych - nie przerażaj się. Tutaj znajdziesz specjalny rozdział "HTML dla zielonych", który pozwoli Ci bezboleśnie przejść przez ten pierwszy i chyba najtrudniejszy okres dla każdego webmastera (czyli osoby projektującej strony WWW). Napiszesz swoją pierwszą stronę nawet w ciągu jednego dnia! Aby to zrobić, nie musisz mieć nawet dostępu do Internetu w domu. W rozdziale "I co dalej..." możesz przeczytać dokładny opis, jak wprowadzić własną stronę do Internetu (zupełnie za darmo).

HTML, XHTML

Jeżeli Twój poziom zaawansowania jest wyższy, również znajdziesz tu coś dla siebie. Dogłębny opis wszystkich znaczników wraz z bardzo licznymi przykładami ich użycia w praktyce. Zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Szczególnie polecam zapoznanie się z językiem XHTML, który jest obecnie standardem w tworzeniu stron WWW. Natomiast na stronie "HTML 4.01" znajduje się opis wszystkich znaczników i ich atrybutów według oryginalnej specyfikacji HTML 4.01, opracowanej przez organizację W3C (World Wide Web Consortium), zajmującą się systematyzowaniem standardów internetowych.

CSS

Jeśli jeszcze nie wiesz, co to są i do czego służą style CSS, koniecznie musisz zajrzeć na strony poświęcone temu właśnie zagadnieniu. Pozwoli Ci to w prosty sposób kontrolować wygląd Twoich stron WWW w zakresie, który do tej pory był wręcz niemożliwy do uzyskania. Style zaraz po ich wprowadzeniu, szybko stały się podstawowym narzędziem formatującym, dlatego tym bardziej wskazane byłoby się z nimi zapoznać. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie stworzenia większego serwisu internetowego bez używania stylów.

JavaScript

Na tej stronie znajdziesz również wiele przydatnych skryptów JavaScript, czyli specjalnych programów, które umieszczone bezpośrednio w kodzie źródłowym strony, umożliwiają wykonywanie pewnych dynamicznych zadań, niedostępnych na zwykłych statycznych witrynach. Aby je zastosować, nie musisz znać żadnych języków programowania. Znajdziesz tutaj skrypty wyłącznie przydatne przy budowie profesjonalnych serwisów WWW, natomiast nie przeczytasz o takich, które tylko irytują internautów lub co gorsze, w pewnych przypadkach nawet zupełnie uniemożliwiają używanie witryny.

Umowa licencyjna

Ten kurs może być rozprowadzany tylko w niezmienionej formie. Jest on przeznaczony wyłącznie do własnego użytku, a wszelka publikacja wymaga zgody autora. Szczegółowe informacje dotyczące zasad korzystania znajdują się w rozdziale: Prawa autorskie.

Jedynym warunkiem legalnego korzystania z kursu, jest powiadomienie o nim przynajmniej jednej nowej osoby.

Nie musisz już teraz informować znajomych - przeczytaj najpierw kilka rozdziałów i sprawdź czy przypadną Ci do gustu. Pamiętaj, to nic Cię nie kosztuje, a wypełniając ten jedyny warunek, pozostaniesz całkowicie w porządku! To naprawdę nie jest takie trudne. Spraw, aby jak najwięcej osób miało okazję samodzielnie ocenić walory kursu. Na pewno znasz kogoś, kto mógłby być zainteresowany taką tematyką.

POWIADOM ZNAJOMYCH

Dlaczego warto przeczytać ten kurs?

  • Jeśli chcesz szybko i bez kłopotu założyć własną stronę w Internecie, nie zagłębiając się zbytnio w składnię HTML, w rozdziale Dla zielonych dowiesz się jak to zrobić zupełnie od podstaw i całkowicie za darmo.
  • Kompletny opis języka HTML, XHTML oraz CSS został oparty na specyfikacjach organizacji W3C, która jest jednym z największych światowych autorytetów w tej dziedzinie.
  • Przejrzysta szata graficzna serwisu ułatwi czytanie, jasny układ treści (podział na rozdziały i punkty) pozwoli szybko przyswoić poznane wiadomości, a luźny styl tekstu uprzyjemni i przyspieszy naukę (trudność rośnie w miarę postępów).
  • Prawie każdy opis został poparty odpowiednimi przykładami - nawet jeśli nie zrozumiesz czegoś od razu, przykład wyjaśni wszystko. Co więcej, każdy przykład (X)HTML i CSS możesz od razu wypróbować, zmieniając jego kod i na żywo obserwując rezultaty - bez potrzeby używania żadnych dodatkowych programów.
  • Cała masa uwag i spostrzeżeń pozwoli Ci uniknąć trudnych i nieoczekiwanych problemów, a praktyczne wskazówki pomogą poznać różne "sztuczki", przydatne przy tworzeniu stron WWW (w wielu innych kursach zostało to przedstawione szczątkowo lub zupełnie pominięte).
  • Ten kurs to jedno z najobszerniejszych i najdokładniejszych opracowań internetowych na temat języka HTML, XHTML i stylów CSS - kilkaset stron wydruku! Na dodatek wszystko jest napisane po "ludzku" :-). Zamiast kupować drogie książki, przeczytaj ten kurs za darmo.
  • Znajdziesz tutaj wiele skryptów JavaScript, niezwykle przydatnych dla każdego webmastera i gotowych do natychmiastowego użycia, które pozwolą Ci wykroczyć poza tradycyjny HTML.
  • Po przeczytaniu rozdziału możesz rozwiązać specjalny testowy quiz, dzięki któremu łatwo ocenisz swoje postępy w nauce.
  • Automatyczny indeks tematyczny (skorowidz) oraz wyszukiwarka pomogą błyskawicznie odnaleźć interesujące informacje.
  • Wszystkie strony zostały specjalnie przygotowane do drukowania, chociaż radzę raczej korzystać z kursu bezpośrednio na komputerze (chyba że masz za dużo tuszu w drukarce :-)